Ara
FORUM SAYFAMIZA HOŞ GELDİNİZ

SOSYAL KAZAN FORUM
Forum sayfamız hizmete girmiştir. Sende burada bilgi alış-verişi yapmak için ücretsiz üye olarak aramıza katılabilirsin.
Sen yoksan bir kişi eksiğiz, aramıza katılman bizleri mutlu edecektir.
Üye Olmak İçin Tıklayınız


Yeni Başlık  Cevap Yaz
Android Telefona FM Radyo Yüklemenin 4 Yolu (ROOT'suz)           (gösterim sayısı: 813)
Yazan Konu içeriği
boşluk
[DREAMBOX]
Site Kurucusu
Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 22.07.2016
İleti Sayısı: 25
Şehir: ISTANBUL
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder
Konu Tarihi: 15.02.2017- 13:23
Alıntı yaparak cevapla  


Birçok Android işletim sistemli akıllı telefonda olmayan FM Radyo özelliği pek çok kullanıcının canını sıkmaktadır. İnternet üzerinden radyo dinlemenin çok veri tüketmesinden dolayı pek çok Android kullanıcısı "nasıl telefona FM radyo kuracağını" araştırıyor. Bizde bu yazımızda Android telefonlara FM radyo özelliğı kazandırmanın 4 çözümünden sözedeceğiz.
Resim Ekleme

Android telefonlara FM radyoyu nasıl indireceğinizi anlatmadan önce "neden Android'te FM radyonun olmadığını" kısaca anlatalım.
Bu durum yani Android'te FM radyonun olmayışı sadece Türkiye'ye özgü birşey. Peki neden Türkiye? Devletin kuruluşu olan TRT (Türkiye Radyo ve Televizyonu)   radyo veya TV özelliği olan elektronik üründen   belli bir vergi alıyor. Hatta öyle ki elektrik faturasında bile "TRT katkı payı" var...   Tabi KDV, (Katma Değer Vergisi) ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve TRT katkı payı   ile birlikte "telefon fiyatları" oldukça yüksek oluyor. Hal böyle olunca birçok firmada Türkiye pazarına süreceği pek çok telefondan FM radyoyu çıkarıyor. Bunu yaptıklarında da telefonların fiyatları az da olsa düşüyor.   Bu durumdan da en çok etkilenen tabiki kullanıcılar oluyor. Radyo ve müzik dinlemek için internet kotasını harcayan kullanıcı bir süre sonra isyan edecek duruma geliyor. Tabi internet kotaları da ayrı bir dert...
Dilerseniz bu kısa bilgiden sonra "telefona FM radyo yüklemenin 4 çözümünden sözedelim.
Resim Ekleme

1 Başka Ülkenin ROM'unu Deneyin


Biraz önce belirttiğimiz gibi telefonlarda FM radyonun olmayışı sadece ülkemize özgü can sıkıcı bir durum. Bu yüzden telefonunuzun yazılımının Türkiye ROM'u olması FM radyoyu etkileyebiliyor. Yapılacak işlem: telefona Avrupa ülkelerinden herhangi birinin ROM'unu atmaktır. Telefona nasıl ROM atılır? Sorusu her Android cihaza göre farklı yanıtlandığı için kendi telefonunuzun marka ve   modeline uygun işlemin nasıl yapıldığını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin: Lenovo Vibe P1 ROM atma gibi Google'da arama yapmak gibi olabilir.

2   ROOT Explorer'ı Denemek İyi Fikir Olabilir


FM radyo özelliği aslında pek çok telefonda mevcut olduğunu birçok kullanıcı bilmiyor. FM radyo telefonun menüsünde görünmüyorsa bu yok anlamına gelmiyebilir. Bazı firmalar Türkiye de satışa çıkaracağı   akıllı telefonlarında FM radyo uygulamasını gizliyor. Bunu yaptığı zaman TRT vergisi de alınmıyor. Fakat kullanıcılar 1 Dk.'lık işlemle FM radyoya kavuşabilirler. İslem şu şekilde gerçekleştirilmektedir:
Google Play Store'da indirlen ROOT explorer adlı uygulamanın arama kısmı kullanılarak cihazda şu kelime gruplarıyla telefonda gömülü olan uygulama kurulabilir. Bu kelimeler: "FM Radio" "Radio" veya bunların Türkçesi olarak: "FM Radyo" "Radyo" bu kelime ve kelime grubuyla ulaşılan FM radyo apk'sına ulaşıldığı zaman direkt apk'yı kurup radyoyu kullanmak mümkün olacaktır.

3 Bir Apk Her Şeyi Çözebilir!


Yukarda sözettiğimiz ikinci çözüme benzer olan bir çözüm de: internetten "FM radyo apk indir" diye aratmak   ve herhangi bir siteden apk dosyası indirmek ve bu apk dosyasını kurmak böylece FM radyoya kavuşmak. Bunu yaparken de güvenilir sitelerden FM radyo apk dosyasını edinmek çok daha sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde FM radyoyu indireyim derken telefondan olmakta var.

4. Telefonun Tuşlarını Kullanarak FM   Radyoyu Edinin


Yukardaki üç çözümün yanı sıra birde telefonunuzun arama bölümünde "####6020#" tuşlaması ile de FM radyo özelliğini telefona kazandırmak bir başka çözüm olabilir. Tuşlamayı yaptıktan sonra açılan menüden Türkiye dışında herhangi bir ülke seçilmesi yeterli olacaktır. Öte yandan şu önemli noktayı unutmayın: "tüm verileriniz silineceği için yedek almanız gerekebilir."

Bu dört çözümü deneyen kullanıcıların yapacağı herhangi bir hatadan Webmgon sorumluluk kabul etmez. İşlemler dikkatli yapılırsa   herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Eğer telefona FM radyo yüklemenin bu dört yolu da işe yaramadıysa şunu artık kabul edip yolunuza devam etmenizde fayda var: "telefonunuzda FM radyo donanımı yoktur. Bu durum için herhangi bir şey yapılamaz.

Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.